Právě si prohlížíte Vycházka ke Světovému dni mokřadů

Vycházka ke Světovému dni mokřadů

Chladivé a větrné počasí neodradilo 24 milovníků přírody, kteří se sešli v sobotu 11. 2. ráno poblíž začátku naučné stezky Heřmanický rybník, aby absolvovali vycházku při příležitosti Světového dne mokřadů. Ve vztahu k zaměření vycházky představovala přírodní památka Heřmanický rybník ideální místo.

Nejenže se jedná o biotop, který je domovem řady ohrožených druhů zejména obojživelníků a ptáků, ale zároveň poskytuje vhodný příklad ohroženého biotopu, na kterém se neblaze projevuje vliv černých skládek, rybaření a k přírodě nešetrných forem myslivosti. Ohrožení mokřadů a ptačí obyvatelé Heřmanického rybníka byli hlavními tématy vycházky.

Pro pozorování ptáků nebyly příliš vhodné podmínky. Přesto vycházku zpestřilo přes dvacet druhů ptáků, mezi kterými nechyběli racci bělohlaví, volavky popelavé, husy velké, sýkory modřinky a koňadry, mlynaříci dlouhoocasí či sojky obecné. Kromě sýkořic vousatých, které se jen krátce ozvaly z rákosin, byl asi nejzajímavějším pozorovaným druhem datel černý. 

Pro děti byly připravené vědomostní soutěže, ve kterých se ukázalo, že o ptácích a mokřadech mají překvapivě dobré znalosti. Aby své vědomosti mohly dále prohlubovat, čekaly je v cíli vycházky kromě sladkých odměn a pamětních listů také časopisy a letáčky s ornitologickou tematikou.