Právě si prohlížíte Vítání s ledňáčkem

Vítání s ledňáčkem

Vítání ptačího zpěvu patří mezi akce pro veřejnost, na kterých se profesionální i amatérští ornitologové snaží nastínit problematiku ochrany volně žijících ptáků a sdělit nejrůznější zajímavosti z ptačí říše. Nejinak tomu bylo i první květnovou sobotu v Ostravě-Koblově. Vítání bylo tradičně spojeno s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků v břehových porostech kolem řeky Odry.

Pro téměř šest desítek osob, od malých dětí po ty více zkušenější, byla mimo materiály od České společnosti ornitologické připravena také poznávačka preparátů ptáků a přiřazovaní ptačích druhů k jednotlivým typům budek. Nutno podotknout, že znalosti dětí byly opravdu úctyhodné.

Nic se však nevyrovná pohledu přímo na ptačí druhy. Zvláště když vám v síti skončí i „létající drahokam“. Tentokráte se totiž podařilo odchytit samce ledňáčka říčního, který se bezesporu stal nejvíce fotografovaným druhem celé akce. Pozornost na sebe upoutal také strakapoud velký, kos černý, drozd zpěvný, pěnice černohlavá, tři druhy sýkor a další. Odchyt však nesměl ohrozit zdraví ani hnízdění ptáků. Proto jsme publiku nemohli ukázat např. brhlíka lesního nebo samici lejska černohlavého (na obrázku níže pod ledňáčkem), které jsme odchytili v brzkých ranních hodinách.

Přestože nám dopolední počasí příliš nepřálo a pršet začalo podle předpovědi téměř na minutu přesně, doufáme, že se podobně jako nám účastníkům celá akce líbila.

Za Slezskou ornitologickou společnost (zleva) Patrik Molitor, vedoucí akce Jaroslav Kubenka, paní Zuzana, Michal Drnovský a Kristián Korner