Beskydské houkání a jeřábkování 2022

Po covidové pauze proběhne o víkendu 25.–27. 3. 2022 v CHKO Beskydy pod Lysou horou další akce zaměřená na mapování sov, šplhavců a lesních kurů, kterou organizuje Slezská ornitologická společnost. Zájemci jsou vítáni!

 

Cílem je získat aktuální údaje především o výskytu cílených druhů s důrazem na vzácné a ohrožené druhy ptáků. Ze sov je to puštík obecný, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší a kalous ušatý. Ze šplhavců se budeme věnovat strakapoudovi bělohřbetému, žluně šedé, datlovi černému a datlíkovi tříprstému. Pokusíme se najít pobytové znaky jeřábka lesního a tetřeva hlušce. Pravděpodobně už zaslechneme holuby doupňáky a sluky lesní. Budeme se pohybovat také v oblasti s trvalým výskytem rysa, vlka a medvěda, na jejichž pobytové znaky můžeme také narazit. 

 

Akce probíhá tak, že se účastníci sjedou v pátek v podvečer a vytvoří skupinky, které jsou vyslány na vytipované trasy, na nichž se ve večerních a nočních hodinách monitorují sovy.   V sobotu dopoledne se dospává po probdělé noci a po poledni se vyráží na trasy se zaměřením na šplhavce a lesní kury. Po setmění se mapovatelé vracejí stejnou trasou zpět a mapují sovy. V neděli je odjezd přeživších účastníků :-). Akce je fyzicky náročnější, protože jde o pohyb v horském terénu, často na sněhové pokrývce. Je také náročná na spánek neboť návraty na základnu jsou až v nočních hodinách a obvykle dlouho do rána probíhají debaty, přednášky, promítání nebo se muzicíruje. Většinou se sejde výborná parta nadšenců, a to pak stojí za to :-).

 

Ubytování je zajištěno na  ekofarmě Muchovice pod Lysou horou (www.muchovice.cz). Kapacita je omezená a velmi rychle se zaplní, proto je nutné se akci předem přihlásit. Zájemci, kteří se včas přihlásí na dendrocopos@seznam.cz obdrží podrobnější informace. Neváhejte a přijeďte!

 

 Těší se na Vás organizátoři Dan Křenek, Kateřina Ševčíková a Václav Tomášek

 Text a foto: Dan Křenek