Puštík si budku našel

V jednom z podzimních příspěvků jsme zájemce informovali o vyvěšení hnízdních budek určených puštíkovi obecnému (Strix aluco) v Rychvaldu na Karvinsku. Budky byly vyvěšeny v lesním porostu poblíž Podkostelního rybníka, kde byli opakovaně pozorováni samec i samice této naší nejhojnější sovy.

Při kontrole v hnízdním období nebyly nalezeny žádné známky toho, že by puštíci v některé ze dvou budek zahnízdili. A to i přesto, že byli v okolí budek opakovaně pozorováni. Nakonec však zřejmě puštíci hnízdní budky přijali jako součást svého teritoria, protože si jeden z nich budku vybral jako svůj denní úkryt. Na jeho přítomnost v hnízdní budce nejprve upozornili poplašným hlasem sojky obecné, straky obecné a další drobní pěvci. Následující dny pak byl puštík pozorován při odpočinku přímo ve vletovém otvoru budky (viz foto). Zajímavostí je, že si jako denní stanoviště vybral budku obrácenou do zahrady, za kterou se nachází poměrně hojně využívaná pěšina. Není však vyloučené, že ke stejnému účelu využívá i druhou budku, která je ukrytá v lesním porostu asi 20 metrů od okraje lesa.

Skutečnost, že si puštík obecný vybral budku jako své deniště, zvyšuje pravděpodobnost, že v další hnízdní sezoně v jedné ze dvou budek také zahnízdí.