Od prvňáčků ke studentům vysoké školy

Další letošní exkurzi jsme uskutečnili pro letní tábor, který pořádalo Sdružení rodičů Klokánek. Tři desítky dětí od prvňáčků po téměř středoškoláky navštívily v doprovodu Patrika Molitora v polovině srpna ikonický Heřmanický rybník. Jelikož exkurze byla domluvena doslova ze dne na den, nebylo možné tak narychlo připravit ukázku kroužkování. Řada zvídavých otázek ze stran dětí nejen k ptačím obyvatelům rybníka však svědčí o faktu, že je místní příroda zaujala.

Třeba se z některých z nich vyklubou budoucí studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, kterým jsme v rámci další akce v Rožnově pod Radhoštěm ukázali odchyt ptáků a základy ornitologické práce. V polovině září totiž Patrik Molitor společně s Jaroslavem Kubenkou připravili ornitologické stanoviště v rámci adaptačního pobytu mladých študáků.

V loňském roce udělal odchyt skorců vodních (Cinclus cinclus) výjimečnou radost zejména kroužkovateli Jaroslavu Kubenkovi, v letošním roce se nám skorce vodního chytit nepodařilo. Nicméně druh, který letos skončil v síti, je z pohledu atraktivnosti pro studenty ještě vděčnější.

Odchytili jsme totiž tři ledňáčky říční (Alcedo atthis). Kroužek ale dostali jen dva z nich, neboť třetí už kroužkovaný byl. Prakticky obratem dostal Jaroslav Kubenka informaci z Kroužkovací stanice Národního muzea, že mladý jedinec ledňáčka říčního byl před 27 dny ve vzdálenosti 26 km od Rožnovské Bečvy kroužkován panem Jiřím Šantavým na Dolním Bartošovickém rybníku při odchytové akci Acrocephalus. Pěkná praktická ukázka významu kroužkování.