Vzácný host z východu

Text: Marie Hánová a Mikuláš Řimánek

Foto: Mikuláš Řimánek

Heřmanický rybník je vyhlášenou ornitologickou lokalitou v Moravskoslezském kraji a o ptačí rarity zde nebývá nouze. Sobotní ráno 12. listopadu nás však čekalo opravu výjimečné překvapení. 

Při odchytech v rákosině ve východní části rybníka se brzy ráno, jako první pták dne, chytil ještě za šera na první pohled hodně zvláštní budníček. Věděli jsme, že nic podobného jsme určitě ještě v ruce nedrželi. Po důkladném prohlédnutí jsme váhali s určením mezi budníčkem temným (Phylloscopus fuscatus) a b. tlustozobým (P. schwarzi). Oba druhy (se dvěma, resp. čtyřmi dřívějšími záznamy) patří v Česku k opravdovým raritám. Pták byl hnědošedě zbarvený s nápadným ostře ohraničeným nadočním proužkem. Měl velmi krátkou druhou letku tvořící dojem kulatého křídla a celkově byl kompaktnější stavby těla. Hlasem připomínal spíše rákosníka. Doba odchytu, téměř půlka listopadu, byla také dosti neobvyklá. Po konzultaci s dalšími zkušenějšími kroužkovateli jsme došli k závěru, že se opravdu jedná o budníčka temného.

V České Republice jde teprve o třetí záznam tohoto druhu. Prvního budníčka temného zaznamenal F. Zicha a J. Beran 11. října 2013 v Jeseníkách během odchytu na Červenohorském sedle. Hnízdní areál budníčka temného se rozkládá od střední do východní Asie, převážně na území Ruska, Mongolska a Číny. Zimoviště se nachází v jihovýchodní a jižní Asii. Velmi vzácně zalétá do Evropy a Severní Ameriky.

Děkujeme za pomoc při určení druhu Františku Zichovi a dalším.