Je tomu 50 let, co se členové ornitologické sekce Přírodovědecké společnosti při Ostravském muzeu rozhodli založit tehdy Ostravskou pobočku Československé ornitologické společnosti, nyní Slezskou ornitologickou společnost. Oslava tohoto významného výročí, která byla zároveň podzimní členskou schůzi naší společnosti, proběhla 21. září 2024 v prostorách základní školy v Ostravě – Polance nad Odrou.
Po úvodních slovech nynějšího předsedy společnosti Patrika Molitora, čestného člena a emeritního předsedy Radima Petro a ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka došlo k ocenění členů SOS, kteří významně přispěli k ochraně ptáků a jejich prostředí v naší územní působnosti. První oceněnou osobností byl Jan Mayer, dlouholetý člen společnosti, výboru SOS a redakční rady časopisu Acrocephalus, jehož srdcovou záležitostí je především ochrana přírodní rezervace Rezavka. Dalším oceněným členem byl Zdeněk Polášek, opět bývalý člen výboru SOS a redakční rady našeho časopisu, který se díky svému úsilí velmi zasloužil o vyhlášení ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší. Mezi oceněné členy výbor SOS zařadil i Martina Miškovského, jehož dlouholeté působení v praktické ochraně přírody především na Opavsku přispívá k záchraně ohrožených druhů ptáků. Další, kdo obdržel ocenění SOS, byl Daniel Křenek, znalec a ochránce horské přírody Beskyd a Jeseníků. Posledním oceněným členem za dlouholetou činnost v ornitologii a její popularizaci, který si však odnesl Cenu ČSO, byl Otakar Závalský.
Ocenění členové Slezské ornitologické společnosti zleva: Zdeněk Polášek, Daniel Křenek, Otakar Závalský (Cena ČSO), Martin Miškovský a Jan Mayer
Dopolední přednáškový blok byl věnován lokalitám v našich nížinných ptačích oblastech. Posluchači se mj. dozvěděli aktuální poznatky o výskytu, stavu početnosti a ohrožení ochranářsky významných druhů v přírodní památce Heřmanický rybník či o změnách populace avifauny Poodří. Odpolední přednášky byly zaměřeny na výzkum, výskyt a ochranu ptačích druhů obývajících Jeseníky a Beskydy. Neméně zajímavé byly přednášky z revitalizace přírodní rezervace Štěpán či o stavu populací vybraných ptačích druhů obecně. Pomyslnou velmi milou, avšak odborně pojatou tečkou byla přednáška naší nejmladší přednášející Adélky Veličkové o průběhu hnízdění čápů bílých v Ostravě-Koblově.
Po večeři se většina přítomných odebrala do okolního parku, kde pod taktovkou Evžena Tošenovského proběhla Netopýří noc. Ve večerních hodinách se promítaly jedinečné fotografie ptáků a přírody a v těch nejzazších hodinách dne a brzkých hodinách dne druhého došlo i na kytaru a zpěv. Druhý den se zájemci mohli zúčastnit vycházky do blízkého Poodří.
Věříme, že 51 členům a 15 hostům se oslava líbila, přednášky je zaujaly, jídlo a pivo jim chutnalo a celý program si v Polance nad Odrou užili.